Koně z Kladrub na Země živitelce!

26.7. 2017 15:11:00

Starokladrubský kůň je opravdovým světovým unikátem jak pro svůj původ, tak i jako ukázka úspěšné chovatelské práce, jíž se podařilo vzkřísit ojedinělé původní české plemeno.

STAROKLADRUŠTÍ KONĚ, chovaní na světě kontinuálně více než 400 let, jsou jedním z nejstarších plemen koní. Jde o teplokrevné plemeno, vzniklé na podkladě starošpanělské a staroitalské krve. Typickým znakem starokladrubských koní je klabonosá (konvexní) hlava s výrazným velkým živým okem, vysoko nasazený mohutný klenutý krk s méně znatelným kohoutkem, široký a hluboký hrudník, mohutná široká záď, dobrý kostnatý fundament, strmější lopatka umožňující typický pohyb - elastické, kadencované a prostorné chody s vysokou akcí hrudních končetin v klusu.

Zakladatelem starokladrubských běloušů je vraník Peppoli (1764). Původně byli starokladrubští koně chováni v různých barevných variantách, od konce 18. století v barvě bílé a černé. Bělouši byli využíváni pro ceremoniální účely dvora, vraníci sloužili vysokým církevním hodnostářům.

Letos se můžeme těšit na legendární kladrubské koně z Národního hřebčína Kladruby nad Labem, ale i koně ze Zemského hřebčince Písek. Speciální program budou mít tzv. mini horse. Koně jsou přestěhovány z dnes již nevyhovujícího pavilonu D8 do mobilních stájí, které jsou umístěny hned vedle předvadiště. Díky tomuto bude letos prezentováno i více koní než tomu bylo v minulosti.

 

Koně z Kladrub na Země živitelce!

Fotografie

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
?>